Z jakimi chorobami układu moczowego można pomylić objawy ZUM?
Objawy zakażenia układu moczowego u niemowląt i najmłodszych dzieci są bardzo niespecyficzne i można je pomylić z wieloma innymi chorobami. Tak naprawdę w różnicowaniu powinno się uwzględnić wszelkie infekcje o różnych punktach uchwytu.
Objawy zakażeń układu moczowego u starszych dzieci są bardziej typowe, jednak i w tym przypadku choroba może wymagać diagnostyki różnicowej.
ZUM a kamica nerkowa u dziecka
Zapalenie układu moczowego u dziecka należy różnicować z kamicą nerkową. Wspólną cechą obu chorób jest dyskomfort przy oddawaniu moczu oraz dodatni objaw Goldflama. Ten ostatni jest charakterystyczny dla chorób nerek. Oznacza pojawienie się bólu w okolicy lędźwiowej w chwili, gdy lekarz delikatnie uderza zaciśniętą pięścią w okolicę nerek.
W przebiegu ataku kamicy nie obserwuje się gorączki, wykładniki stanu zapalnego są ujemne, posiew moczu jest jałowy, a w badaniu ogólnym nie ma cech typowych dla infekcji układu moczowego.
Zakażenie czy chory pęcherz moczowy?
Objawy zapalenie układu moczowego mogą być mylone z zaburzeniami funkcji pęcherza moczowego (np. objawiającymi się oddawaniem moczu małymi porcjami lub popuszczaniem moczu). Podobnie jak w przypadku kamicy moczowej, nie obserwuje się w tym przypadku gorączki, w przeciwieństwie do ZUM objawy utrzymują się przez dłuższy czas, nie stwierdza się odchyleń typowych dla ZUM w badaniu ogólnym moczu. Posiew moczu u dziecka jest ujemny, nie ma podwyższonych wykładników stanu zapalnego.
Popaciorkowcowe zapalenie nerek
Zapalenie nerek nie zawsze powodowane jest przez bakterie. U dziecka może rozwinąć się popaciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek – kłębuszkowe zapalenie nerek na tle chorób autoimmunologicznych. W tym przypadku posiew moczu jest ujemny.
Inne choroby, które mogą dawać objawy infekcji układu moczowego u dziecka
Okazuje się, że nie tylko schorzenia układu moczowego mogą być przyczyną problemów diagnostycznych i utrudniać jednoznaczne stwierdzenie, czy są to objawy ZUM u dziecka.
Zakażenie układu moczowego u dziewczynki
U dziewcząt warto wziąć pod uwagę choroby dróg rodnych. W ich przebiegu także może wystąpić ból brzucha, gorączka, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, które może być zinterpretowane jako krwiomocz. W różnicowaniu pomaga brak innych objawów ZUM i brak odchyleń w badaniach moczu.
Pierwsza w życiu lub kolejna rozpoczynająca się miesiączka u dziewczynki może dawać objawy przypominające infekcję. Dziecko może zaniepokoić ból brzucha i obecność krwi w moczu, co mylnie może być interpretowane jako zakażenie układu moczowego; różnicuje m.in. brak gorączki i brak odchyleń w badaniu moczu.
Objawy podobne do zakażenia układu moczowego
Należy różnicować je ze:
- stanami zapalnymi w obrębie przewodu pokarmowego – często wspólnym objawem dla ZUM i chorób przewodu pokarmowego są bóle brzucha, a także gorączka – w diagnostyce najważniejsze znaczenie odgrywają badania moczu – badanie ogólne i posiew moczu;
- zapaleniem trzustki – mylący może być ból w okolicy lędźwiowej, interpretowany jako dodatni objaw Goldflama, nie ma jednak dolegliwości nasilających się przy mikcji, nieprawidłowego oddawania moczu, odchyleń w badaniu ogólnym moczu;
- chorobami kręgosłupa – podobnie jak w przypadku zapalenia trzustki, dolegliwości bólowe ze strony lędźwi można zinterpretować jako dodatni objaw Goldflama, jednak nie ma innych objawów typowych dla ZUM oraz odchyleń w badaniu ogólnym i posiewie moczu.
Bibliografia:
- Zakażenie układu moczowego u dziecka, http://wylecz.to/pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci/zakazenia-ukladu-moczowego-u-dziecka-2948.html