Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

 

Bardzo duże znaczenie dla interpretacji wyników badania ogólnego i posiewu moczu ma technika jego pobrania. Prawidłowo pobrany mocz na badanie to mocz pobrany:

  • z pierwszej porannej porcji,
  • do specjalnego, jałowego pojemniczka (można go zakupić w aptece) otwartego bezpośrednio przed pobraniem moczu, bez dotykania go w środku,
  • po uprzednim podmyciu okolic moczowo-płciowych,
  • ze środkowego strumienia (tzn. pierwszą partię strumienia moczu oddaje się do toalety/pieluszki, a do pojemnika zbiera się pozostały mocz) – dzięki temu badany mocz nie zawiera bakterii bytujących w warunkach fizjologicznych w okolicy ujścia cewki moczowej, które mogą zaburzyć wynik.

Ważne jest także, aby pobrany mocz dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie – najlepiej do godziny, maksymalnie do 2 godzin. W długo stojącym moczu dochodzi bowiem do przemian i do namnażania się bakterii, co prowadzi do zafałszowania wyniku.

Na zafałszowanie wyniku może też wpłynąć nasilony wysiłek fizyczny przed pobraniem moczu (może pojawić się białkomocz) oraz spożycie niektórych produktów.

Jak pobrać mocz do badania u niemowląt?

 

U niemowląt pobranie moczu do pojemniczka jest trudne do wykonania. Alternatywą dla takiego pobrania jest pobieranie moczu do specjalnych woreczków, które podkleja się do skóry krocza. Przed podklejeniem woreczka również obowiązuje zasada podmycia okolic moczowo-płciowych. Woreczek nie powinien być podklejony zbyt długo (nie dłużej niż 2 godziny – jeżeli po tym czasie woreczek nadal jest pusty, należy odkleić go i przykleić kolejny). Najlepiej https://vapejuicedepot.com/collections/killa-fruits, jeżeli dziecko pozostaje bez pieluszki i jest obserwowane przez rodzica – woreczek powinien zostać odklejony wkrótce po wypełnieniu się moczem (często zdarza się, że przepełniony woreczek sam się odkleja i mocz się wylewa).

W określonych sytuacjach (m.in. w przypadku konieczności pobrania moczu natychmiast, przy braku powodzenia pobierania moczu inną metodą itd.) mocz pobiera się drogą cewnikowania (cewnik wprowadzany jest przez lekarza przez cewkę moczową). Obecnie bardzo rzadko praktykowanym sposobem jest pobranie moczu drogą nakłucia nadłonowego (przezskórne nakłucie pęcherza moczowego).